Izvanučionička nastava – kazališna predstava „Postolar i vrag“
Autor: Dejan Šiptar, 24. 10. 2018.

Učenici 5. i 6. razreda pogledali su kazališnu predstavu Postolar i vrag u zagrebačkom Gradskom kazalištu Trešnja, dana 18. listopada 2018. u pratnji učiteljica. Namjera je bila približiti našim učenicama i učenicima obvezni lektirni naslov za šeste razrede osnovnih škola, poznatu Šenoinu povjesticu Postolar i vrag te ih potaknuti na čitanje i promišljanje književnog djela.

Povjestica Postolar i vrag, nastala je prema motivima iz narodne priče i predaje, s jasnom poukom, da dobro uvijek pobjeđuje. Vidjeli smo kako je siromašan postolar Hinko radio danonoćno, no bezuspješno, ne bi li prehranio svoju djecu. Postolar, u očaju, prihvati pomoć i „samog crnog“ vraga ne razmišljajući o posljedicama. Kako su godine prošle, vrag je došao naplatiti dug. Postolar je Božjom pomoći uspio nadmudriti vraga i spasiti se posljedice nagodbe – odlaska u pakao.

Učenici i učiteljice uživali su gledajući predstavu jer nam je povjestica i danas zanimljiva i poučna, kao i u Šenoino doba. Iz dana u dan, radimo više da bismo više trošili više, a opet što više posjedujemo to smo manje sretniji. Na to nas opominje Šenoin antologijski stih: „Ide vrijeme, dođe rok, eto vraga, skok na skok!“