Poštovani roditelji!
Vjerujemo da nema osobe koja nije duboko potresena viješću koja je ovih dana odjeknula cijelom Hrvatskom, a i šire. Suosjećamo s obiteljima nastradalih i sa svima koji su na bilo koji način pogođeni ovim strašnim događajem.
Važno je da u ovim trenucima znate na koji je način najbolje razgovarati sa djecom o tome što se dogodilo i kako im pružiti podršku pa u nastavu slijedi nekoliko preporuka.
Ograničite medijski sadržaj
Svjesni smo toga da su starija djeca izložena raznim medijima i da već imaju mnoštvo (dez)informacija o tragičnom događaju, no svakako izbjegavajte izlaganje djece vijestima i ostalim medijima koji mogu izazvati dodatnu uznemirenost. Svakako djecu potičite na razmišljanje o tome tko su izvori informacija i jesu li one relevantne. Mlađa djeca koja nisu izložena medijima možda niti ne znaju za događaj pa, ukoliko je to slučaj, nema potrebe objašnjavati im što se dogodilo.
Inicirajte razgovor
Ako vaše dijete ne inicira razgovor u vezi događaja, vi ga započnite. To možda neće biti lako, ali imajte na umu da izbjegavanje te teme ostavlja više mjesta neugodnim osjećajima i dezinformacijama kojima su djeca izložena. Važno je da prilagodite razgovor dobi i zrelosti djeteta. Dozvolite im da vas pitaju sve što ih zanima, odgovarajteimiskreno, ali kratko i pojednostavljeno, izbjegavajući previše detalja.
Normalizirajte neugodne osjećaje
Ohrabrite djecu da vam kažu kako se osjećaju. Ako im to ide teže, potaknite ih da vam nešto nacrtaju, napišu ili ispričaju kroz igru. Djeca mogu osjećati strah, tugu, ljutnju, nesigurnost, zbunjenost, tjeskobu, uznemirenost… Pojasnite im da su neugodne emocije sastavni dio života i da je normalno sve što osjećaju. Potvrdite njihove osjećaje riječima (primjer: Normalno je da si žalostan, dogodilo se nešto zaista jako tužno za sve nas.).
Pružite osjećaj sigurnosti
Djeci naglasite da su oni zaštićeni i sigurni. Pojasnite im da su ovakvi događaji rijetki i da će se odrasli pobrinuti da ih zaštite.
Naglasite da ste tu za njih
Djeca mogu i nakon nekog vremena pokazati reakcije i razviti neugodne osjećaje vezane uz ovaj događaj. Pratite ponašanje djece i redovito im ponavljajte da ste uvijek tu za njih i da vam se uvijek mogu obratiti. Grlite svoju djecu i svakodnevno im pokazujte ljubav. Dajte im svoje vrijeme, prisutnost, vođenje i sigurnost.
Ne zaboravite brinuti o sebi
Sjetite se uputa za krizne situacije u avionu, kada se naglasi da u slučaju spuštanja maski za kisik prvo jednu trebate staviti sebi na usta, pa tek onda osobi do sebe. Vi trebate biti dobro, da biste mogli biti dobri roditelji svojoj djeci. Ako primijetite da vas preplavljuju neugodne emocije i da vam je teško, potražite pomoć za sebe.
Ako trebate dodatnu podršku, svakako se obratite stručnoj suradnici škole putem e-maila marija.pejic.sp@gmail.com ili u nastavku navedenim resursima za pružanje psihološke pomoći.
-Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije poziva sve koji imaju potrebu za psihološkom pomoći da se jave na mail mentalno-zdravlje@zzjz-zz.hr
-Stručnjaci Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba pružaju izvanrednu uslugu 24-satne psihološke podrške i savjetovanja na broju (01) 64 719 40.
-Djelatnici Hrabrog telefona nude besplatnu i anonimnu liniju za mame i tate na broju 0800 0800 radnim danom od 9 do 20 sati i dostupni su putem e-maila savjet@hrabritelefon.hr.
Provedite nadolazeće blagdane u miru, okruženi onima koje najviše volite.
Stručna služba škole