Obilježavanje Školskog mednog dana
Autor: Martina Novak, 7. 12. 2022.

Danas je za učenike 1.a razrednog odjela predsjednik Pčelarskog društva Moslavina Otok Ivanić,  Mato Anić održao predavanje na temu pčelarstva povodom Školskog mednog dana. Učenici prvog razreda u prigodnim su vrećicama dobili i staklenku meda, slikovnicu i letak.

Svrha provedbe Programa Školskog mednog dana je podizanje svijesti djece, od rane dobi, o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebno zbog održavanja ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti, budući da 84 % biljnih vrsta i 76 % proizvodnje hrane u Europi ovisi o oprašivanju koje obavljaju domaće i divlje pčele.

Budući da je u ranoj razvojnoj fazi djece moguće oblikovati njihove prehrambene navike s ciljem  trajnog povećanja  udjela meda u njihovoj prehrani, Program  se  provodi u prvim razredima  osnovnih škola. Med koji  se dodjeljuje učenicima prvih razreda osnovnih škola zapakiran je u Nacionalnu staklenku za med. Uporaba Nacionalne staklenke za med dovodi do prepoznatljivosti proizvoda i različitosti takvih proizvoda na zajedničkom tržištu. Programom je predviđena  i promocija hrvatskog pčelarstva kroz promociju meda lokalnih proizvođača (med hrvatskih pčelinjaka), čime im se daje primjeren značaj te se doprinosi zaštiti okoliša preferiranjem kratkih lanaca opskrbe.

Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka održan je prvi puta 7. prosinca 2018. godine i polučio je veliki interes javnosti te veliko zadovoljstvo svih koji su sudjelovali u Programu, a posebice učenika prvih razreda osnovnih škola. U četiri godine njegova održavanja u Programu je sudjelovalo ukupno 853 osnovne škole s ukupno 142.840 učenika prvih razreda kojima je dodijeljen med od 775 pčelara.

(Podaci preuzeti sa web stranice https://www.apprrr.hr/program-skolski-medni-dan-hrvatskih-pcelinjaka)